Magyarország 2015 óta védi az EU határait is, de Brüsszelnek csak most jutott eszébe a határvédelemmel foglalkozni
Szóval igazunk van vagy igazunk van?
A katalán választók üzenete elég világos Spanyolország és az Európai Unió számára: még nincs mindennek vége. Interjú.
„Egy 2019-es interjúban azt nyilatkozta, hogy mindig Bruce Springsteentől a No Surrendert hallgatja, miközben a letartóztatási parancsokat kerüli ki Európa autópályáin. A karantén alatt is berakja néha-néha?
(Nevet.) Szeretem Bruce Springsteent és többször is láttam élőben, mikor Barcelonában lépett fel. A No Surrender egyfajta himnusz a mi generációnk számára Katalóniában. Ez egyfajta elhatározás, hogy miként tudjuk elérni a céljainkat, mivel egy nálunk nagyobb hatalommal kell szembenéznünk, és ehhez egy hasonló hozzáállásra van szükségünk: nincs megadás! Ez a dal nagy inspiráció számunkra.
Beszéljünk először a februári katalán választás eredményeiről. A pártjuk, az Együtt Katalóniáért (Junts) a harmadik lett 32 mandátummal, míg a függetlenségpárti erők többséget szereztek a parlamentben. Eljött az ideje egy új népszavazásnak?
Az eredmények magukért beszélnek. A függetlenségpárti mozgalom erősebb, mint valaha, annak ellenére, hogy a spanyol hatóságok mindent megtettek, hogy megosszák és szétválasszák a pártjainkat. Még a vezetőinket is üldözték. Három év és három hónap elnyomás után most a legnagyobb a támogatottsága a függetlenségpárti pártoknak! A 135 fős parlamentből 74 mandátumunk van, ami elég nagy többség.
A katalán választók üzenete elég világos Spanyolország és az Európai Unió számára: még nincs mindennek vége, még nem végeztünk. Még mindig itt vagyunk és folytatjuk továbbra is a harcot, amíg el nem érjük, hogy elismerjék a Katalán Köztársaságot nemzetközileg is.
De elég alacsony, 51,3 százalékos volt a részvétel, szemben a 2017-es választással, amikor 79,1 százalék ment el szavazni
Valóban alacsony volt a részvétel, de ez a koronavírus-járvány miatt volt így. De a katalán választáson még így is többen vettek részt, mint más közeli választásokon, például Baszkföldön, Galíciában vagy Portugáliában.”